Instrukcja wykonywania zdjęć

Instrukcja wykonywania zdjęć tęczówek do analizy

 1. 1
  Wybierz odpowiedni aparat

  Możesz użyć dowolnego cyfrowego aparatu fotograficznego, w tym tego zainstalowanego w smartfonie

 2. 2
  Znajdź jasne otoczenie

  Osoba fotografowana powinna usiąść stabilnie w dobrze oświetlonym miejscu, ale takim, aby unikać odblasków na powierzchni oka od okien, źródeł światła, jasnych przedmiotów itp.

 3. 3
  Pozycja osoby fotografowanej

  Osoba powinna usiąść wygodnie zachowując stabilną pozycję. W momencie robienia zdjęcia powinna szeroko otworzyć oczy i patrzeć przed siebie.  Oczy należy otworzyć maksymalnie szeroko ale tylko na chwilę robienia zdjęcia by nie męczyć osoby badanej . Jeżeli pojawi się zmęczenie oczu i łzawienie należy zrobić przerwę i spróbować zrobić badanie później. Nie należy wykonywać  zdjęć na siłę ponieważ może to wywołać odruch obronny osoby fotografowanej i całkowicie uniemożliwić wykonanie fotografii. Jest to szczególnie ważne u dzieci.

 4. 4
  Do analizy tęczówek potrzebne jest sfotografowanie całego pola tęczówek

  Jeżeli badana osoba nie jest w stanie sama otworzyć szeroko oczu, tak by powieki nie przysłaniały pola tęczówek należy poprosić kogoś o pomoc, by delikatnie przytrzymał i rozwarł powieki osoby badanej.

 5. 5
  Użyj lampy błyskowej

  Zrób zdjęcie z włączoną lampą błyskową, aby jak najlepiej doświetlić tęczówki, starając się jednocześnie nie oślepiać osoby fotografowanej. Jest to szczególnie ważne u osób z ciemnymi tęczówkami, na przykład brązowymi

 6. 6
  Dodatkowe doświetlenie

  Jeśli nie można skutecznie doświetlić oczu przy użyciu stałej lampy błyskowej, zwłaszcza przy ciemnych tęczówkach, rozważ użycie dodatkowej lampki doświetlającej.

 7. 7
  Umiejscowienie odblasku

  Upewnij się, że odblask od lampy błyskowej oraz od ewentualnej lampki doświetlającej znajduje się w polu źrenicy (ciemne pole w centrum oka, otoczone kolorową tęczówką).

 8. 8
  Pozycjonowanie aparatu

  Przybliż aparat do oczu możliwie najbliżej, dbając o to, aby obie tęczówki były widoczne w wizjerze aparatu lub na ekranie podglądu zdjęcia.

 9. 9
  Stabilność aparatu

  Trzymaj aparat stabilnie, aby uniknąć drgań. Jeśli to możliwe, użyj statywu lub podeprzyj ręce na czymś stabilnym

 10. 10
  Wykonanie kilku zdjęć

  Zrób kilka zdjęć, aby po ich przesłaniu do komputera można było wybrać najlepszą jakość i ostrość obrazu tęczówek

Pamiętaj, że jakość zdjęcia ma kluczowe znaczenie dla dokładności analizy obrazu tęczówki, więc warto poświęcić czas na przygotowanie i wykonanie zdjęć zgodnie z powyższymi wskazówkami